Appendix A. Historical Information

 


 

Editors of North Carolina Libraries

Feb. 1942

John J. Lund, Sidney Holmes

Apr. – Sept. 1942

Sarah Bowling, Mary D. Grant, Sidney Homes

Nov. 1942 – Jan. 1943

Hallie Sykes Bacelli, Pattie Bartee, Louise Justice Sink

Mar. – Sept. 1943

Hallie Sykes Bacelli, Louella S. Posey, Louise Justice Sink

Dec. 1943 – Dec. 1944

Ernestine Grafton, Editor-of-Chief
Mary Lindsay Thorton, College Library Editor
Sidney Holmes, School of Editor

Feb. 1945 – May 1946

Mary Lindsay Thornton, College Library Editor
Sidney Holmes, School Library Editor
Margaret Allman, Public Library Editor

Sept. 1946 – Mar. 1947

Harlan C. Brown, Nancy Burge

June/Sept. 1947 – Mar. 1949

Wendell W. Smiley

June 1949 – May 1951

Charles R. Brockmann

Oct. 1951 – May 1953

Hallie Sykes Bacelli

Oct. 1953 – Oct. 1957

Elaine von Oesen

Feb. 1958 – Fall 1959

William S. Powell

Winter 1960- Fall 1963

Charles M. Adams

Winter 1964 – Fall 1965

Adriana P. Orr

Winter 1966 – Fall 1968

Alva W. Stewart

Winter 1969 – Fall 1971

Mel Busbin

Winter 1972 – Winter 1979

Herbert Poole
David Jensen, Acting Director (Winter 1973 – Spring 1974)

Spring 1979 – Summer 1983

Jonathan A. Lindsey

Fall 1983 – Summer 1985

Robert Burgin

Fall 1985

Patsy J. Hansel

Winter 1985 – 2001

Frances Bryant Bradburn

2001 – 2005

Plummer Alston “Al” Jones, Jr.

2005-

Ralph Scott

NCLA Conferences: Date and Locations

Date(s)

Conference/Meeting

Location(s)

May 14, 1904

Organizational Meeting

State Normal and Industrial College, Greensboro

Nov. 11 – 12, 1904

First Annual Meeting

Colonial Club, Charlotte

Apr. 27, 1906

Second Annual Meeting

Olivia Raney Library, Raleigh

May 23 – 24, 1907

Third Annual Meeting (with ALA)

Battery Park Hotel, Asheville

Nov. 12 -13, 1908

Fourth Annual Meeting

Greensboro Public Library

Dec. 2 – 3, 1909

Fifth Annual Meeting

Goldsboro

Dec. 7 – 8, 1910

Sixth Annual Meeting

Winston-Salem

Nov. 22 – 23, 1911

Seventh Annual Meeting

Durham Public Library

Nov. 5 – 6, 1913

Eighth Annual Meeting

Washington, N.C.

Apr. 1 – 2, 1915

Ninth Annual Meeting

Supreme Court Room, Raleigh

Apr. 12 – 13, 1916

Tenth Annual Meeting

Gastonia

Apr. 24 – 25, 1917

Eleventh Annual Meeting

Salisbury

1918

District Meetings

Durham, Winston-Salem, Charlotte

Nov. 19 – 20, 1919

Twelfth Annual Meeting

Raleigh

1920

District Meetings

Durham, Greensboro, Asheboro

Nov. 10 – 11, 1921

Thirteenth Annual Meeting

O. Henry Hotel, Greensboro

1922

District Meetings

Charlotte, Greensboro, Chapel Hill, Goldsboro, Asheville, Southern Pines

Nov. 22 – 23, 1923

Fourteenth Conference

Robert E. Lee Hotel, Winston-Salem

Nov. 19 – 20, 1925

Fifteenth Conference

Carolina Inn, Chapel Hill

1926

District Meetings

Gastonia, Winston-Salem, Raleigh, Asheville, Wilmington, Rocky Mount, Sanford

Nov. 2 -3, 1927

Sixteenth Conference

Hotel Charlotte, Charlotte

Oct. 21 – 22, 1929

Seventeenth Conference (with Southern Conference on Education and SELA)

Chapel Hill

1930

District Meetings

Charlotte, Statesville, Albemarle, Goldsboro, Warrenton

Nov. 12 -13, 1931

Eighteenth Conference

Duke University, Durham

May 10 – 11, 1933

Nineteenth Conference

Woman’s College, Greensboro

Oct. 10 – 12, 1935

Twentieth Conference

Battery Park Hotel, Asheville

Oct. 14 – 15, 1937

Twenty-first Conference

Carolina Inn, Chapel Hill

Sept. 2, 1938

Twenty-second Conference

Woman’s College, Greensboro

Oct. 26, 1939

Twenty-third Conference

Highland Pines Inn, Southern Pines

Oct. 2 – 4, 1941

Twenty-fourth Conference

King Cotton Hotel, Greensboro

Oct. 20, 1943

Twenty-fifth Conference

Hotel Charlotte, Charlotte

Apr. 25 – 27, 1946

Twenty-sixth Conference

Hotel Sir Walter, Raleigh

Oct. 16 – 18, 1947

Twenty-Seventh Conference

Robert E. Lee Hotel, Winston Salem

Apr. 28 – 30, 1949

Twenty-eighth Conference

Washington Duke Hotel, Durham

Apr. 26 – 28, 1951

Twenty-ninth Conference

O. Henry Hotel, Greensboro

Oct. 22 – 24, 1953

Thirtieth Conference

Ashville Conference

Oct. 20 – 22, 1955

Thirty-first Conference

Sheraton Hotel, High Point

Nov. 21 – 23, 1957

Thirty-second Conference

Hotel Sir Walter and North Carolina State College, Raleigh

Oct. 8 – 10, 1959

Thirty-third Conference

Washington Duke Hotel, Durham

Oct. 25 – 28, 1961

Thirty-fourth Conference

Jack Tar Hotel, Durham

Oct. 23 – 26, 1963

Thirty-fifth Conference

Jack Tar Hotel, Durham

Nov. 4 – 6, 1965

Thirty-sixth Conference

Robert E. Lee Hotel, Winston-Salem

Oct. 26 – 28, 1967

Thirty-seventh Conference

White House Inn, Charlotte

Oct. 22 – 25, 1969

Thirty-eighth Conference

White House Inn, Charlotte

Nov. 4 – 6, 1971

Thirty-ninth Conference

Winston-Salem Convention Center

Nov. 1 – 3, 1973

Fortieth Conference

Benton Convention Center, Winston-Salem

Oct. 29 – Nov. 1, 1975

Forty-first Conference

Benton Convention Center, Winston-Salem

Oct. 5 – 8, 1977

Forty-second Conference

Benton Convention Center, Winston- Salem

Oct. 17 – 20, 1979

Forty-third Conference

Civic Center, Charlotte

Oct. 7 – 9, 1981

Forty-fourth Conference (Joint Conference with South Carolina Library Association)

Civic Center, Charlotte

Oct. 26 – 28, 1983

Forty-fifth Conference

Benton Convention Center, Winston- Salem

Oct. 1 – 4, 1985

Forty-sixth Conference

Civic Center, Raleigh

Oct. 27 – 30, 1987

Forty-seventh Conference

Benton Convention Center, Winston- Salem

Oct. 10 – 13, 1989

Forty-eighth Conference

Civic Center, Charlotte

Nov. 12 – 15, 1991

Forty-ninth Conference

Market Square, High Point

Oct. 19 – 22, 1993

Fiftieth Conference

Benton Convention Center, Winston- Salem

Oct. 3 – 6, 1995

Fifty-first Conference

Koury Convention Center, Greensboro

Oct. 8 – 10, 1997

Fifty-second Conference

Raleigh Convention and Conference Center

Sept. 22 – 24, 1999

Fifty-third Conference

Benton Convention Center, Winston- Salem

Oct. 3 -5, 2001

Fifty-fourth Conference

Benton Convention Center, Winston- Salem

Sept. 23 – 26, 2003

Fifty-fifth Conference

Benton Convention Center, Winston- Salem

Nov. 9 – 12, 2004

Centennial Conference (with SELA)

Civic Center, Charlotte

Sept. 20-23, 2005

Fifty-sixth Conference

Benton Convention Center, Winston- Salem

Centennial Conference History Committee Members

North Carolina Library History Bibliography Subcommittee

  • Wiley Williams
  • Robert Anthony (University of North Carolina at Chapel Hill)
  • Nicholas Graham (University of North Carolina at Chapel Hill)
  • Plummer Alston “Al” Jones, Jr. (East Carolina University)

Centennial Conference Video Scrapbook Subcommittee

  • Terry Beckwith (Wayne County Public Library)
  • Denis Bosselman (Sandhills Community College)
  • Shelia Bumgarner (Public Library of Charlotte and Mecklenburg County)
  • Vanessa Gaskill-Hurtig (Carteret Community College)
  • John Kincheloe (Meredith College)
  • Pamela McCarter (Public Library of Charlotte and Mecklenburg County)
  • June Power (University of North Carolina-Pembroke)
  • Nicole Pugh (Public Library of Charlotte and Mecklenburg County)
  • Trilby P. Weeks (Public Library of Charlotte and Mecklenburg County)
  • Joel White (Forsyth County Public Library)

Centennial Exhibit Subcommittee

  • Paula Brown (Gaston-Lincoln Regional Library)
  • Shelia Bumgarner (Public Library of Charlotte and Mecklenburg County)
  • Craig Fansler (Wake Forest University)
  • Peggy Higgins (Brevard College)
  • Victor Jones (New Bern-Craven County Public Library
  • Cheryl McLean (State Library of North Carolina)
  • Gena Moore (Central Piedmont Community College)
  • Katie Schlee (Old Salem, Inc.)
  • Marie Spencer (New Hanover County Public Library)
  • Colleen Turnage (Queens University of Charlotte)

Centennial Handbook Subcommittee

  • Plummer Alston “Al” Jones, Jr. (East Carolina University)
  • Emily Gore (East Carolina University)
  • Maurice C. York (East Carolina University)

Centennial Oral History Project

  • Kevin Cherry (East Carolina University)
  • Joan Sherif (Northwestern Regional Library)
  • Linda Simmons Henry (Saint Augustine’s College)
  • Joel White (Forsyth County Public Library)

Centennial Moments/Treasure Hunt Subcommittee

  • Barb Gushrowski (University of North Carolina-Pembroke)
  • Dianne Johnson (Wake Forest University School of Medicine)
  • June Power (University of North Carolina-Pembroke)
  • Marie Spencer (New Hanover County Public Library)
  • Georgia Williams (Chowan College)

Library History Programming Subcommittee

  • James V. Carmichael, Jr. (University of North Carolina at Greensboro)
  • Patrick Valentine (Wilson County Public Library)

Centennial Time Capsule Subcommittee

  • Eileen McGrath (University of North Carolina at Chapel Hill)

Chair, Centennial Conference History Committee

  • Kevin Cherry (East Carolina University)

Chair, Centennial Conference

  • John Via (Forsyth County Public Library

President, North Carolina Library Association

  • Pauletta Brown Bracy (North Carolina Central University

 

 

NCLA Distinguished Service Awards

1989

Nancy Brenner
Annette Phinazee (posthumously)
Diana Young

1991

Elizabeth Jordan Laney

1993

O. Mel Busbin, Jr. (posthumously)

1995

Edward G. Holley

1997

Gene Lanier

2001

Elaine Christian (posthumously)
Sue Ann Cody
William S. Powell
William H. Roberts

2003

April Wreath

2005

Diane Kester

2006

Leland Park

2007

Frances Bryant Bradburn
Paula Pearce Hinton (posthumously)

2009

Dr. Benjamin F. Speller

2011

Dr. Robert Burgin

2013

Carol Walters

2015

Dr. Pauletta Bracy

Gerald Holmes

 

NCLA Honorary and Life Memberships

From 1904 to 1910, honorary memberships were given to out-of-state speakers, who came at their own expense to help establish the North Carolina Library Association.  From 1919 to 1975, honorary members were elected by a majority vote at the annual meeting.  Since 1977, honorary memberships have been presented to lay citizens who have made outstanding contributions to the development of libraries and library programs in the state.  Life memberships are given to retired librarians whose contributions to the state and the profession were especially notable.

 

 

Honorary Memberships

1904

Anderson H. Hopkins (Louisville, Kentucky)

Anne Wallace (Atlanta, Georgia)

1906

Ida J. Dacus (Rock Hill, South Carolina)

John P. Kennedy (Richmond, Virginia)

Julia Rankin (Atlanta, Georgia)

1919

Minnie Leatherman Blanton

1923

Mary Palmer Phillips

1939

Annie F. Petty

1943

Charles Whedbee

1947

Joseph Penn Breedlove

Louis Round Wilson

1949

J. Frank Wilkes

1951

Marjorie Beal

Ethel Taylor Crittenden

Lillian B. Griggs

Nellie Rowe Jones

Katharine C. Ricks

1953

Susan Grey Akers

Robert D. Douglas

Georgia H. Faison

Harry Miller Lydenberg

Charles E. Rush

1961

James W. Atkins

Nell Battle Lewis

Charles R. Brockmann

Lucile Kelling Henderson

D. Hiden Ramsey

Mary Lindsay Thornton

1965

Charles F. Carroll

Roy B. McKnight

Mrs. Claude S. Morris, Sr.

Meade H. Willis, Sr.

1969

Mary Peacock Douglas

Elmer H. Garinger

Benjamin Lee Smith

David Stick

Philip Johnson Weaver

1971

Hector Mclean

Charles W. Phillips

1973

John F. Blair

Hilda Austin Highfill

1975

Joseph V. Ruzicka, Jr.

B. Everett Jordan

1977

Lyda Moore Merrick

1979

Thad Stem, Jr.

1981

John Emmanuel Dotterer

Mary Frances Kennon Johnson (posthumously)

Mary Lynn Jordon

Philip Smythe Ogilvie (posthumously)

1983

Harry K. Griggs, Sr.

Flora Webb Plyler

1985

Eleanor and Elliott Goldstein

Harold W. Hardison

George W. Miller, Jr.

Samuel T. Ragan

1987

Patric G. Dorsey

William C. Friday

Craig Phillips

1989

Kenneth C. Royall, Jr.

Robert Williams

1991

Irene P. Hairston

Sarah Dale Merrill

1995

Charlie Rose

Elinor Swaim

1999

L.B. Rick Beasley

2005

Marian McLawhorn

Kay R. Hagan

2009

Marcia Johnson

2011

Ruth Holleman

2013

Harriet Smith

 

 

Life Memberships

1977

Hallie S. Bacelli

Harlan C. Brown

Mollie Huston Lee

Benjamin E. Powell

Eunice Query

Elaine von Oesen

Carlton Prince West

1979

Paul S. Balance

Willie Godfrey Boone

Charlesanna Fox

Mildred C. Herring

Evelyn B. Pope

Jane B. Wilson

1981

Cora Paul Bomar

Hoyt R. Galvin

Marjorie Hood

Marian Leith

Marianna Long

Louise Moore Plybon

Mary Elizabeth Poole

1983

Elizabeth Copeland

Barbara Heafner

Katherine Howell

George Linder

1985

Mildred Council

H. William O’Shea

1987

Mertys W. Bell

Martha Davis

Ila Taylor Justice

Marjorie Wilkins Lindsey

Mae S. Tucker

Allegra M. Westbrooks

1989

Lualgia P. Alcorn

Louise V. Boone

Edith Briles

Dorothy W. Campbell

Lillie D. Caster

Clara J. Crabtree

Marion M. Johnson

Issac T. Littleton

Pauline F. Myrick

1991

Eunice Paige Drum

1993

Emily S. Boyce

H. Eugene McLeod

1995

Neal F. Austin

James Govan

Miriam Ricks

Alene Coley Young

1997

Camilla McConnell

Ophelia Irving

1999

Doris Ann Bradley

Elsie Brumback

Gwen Jackson

Gene Lanier

Carol Southerland

2001

William H. Roberts

2003

Louise Marie Rountree

2005

Elizabeth Laney

2007

Elizabeth Herring Smith

Richard Wells

2009

William H. Roberts

2011

Dr. Beverley Gass

2013

Ron Jones

2015 Nancy Fogarty

 

NCLA Officers

1904-06

President: Annie Smith Ross

1st Vice President: Charles D. McIver

2nd Vice President:  J.A. Bivins

Secretary - Treasurer: Louis R. Wilson

Executive Committee: Annie Smith Ross,

Louis R. Wilson, Annie Perry, J. P. Breedlove,

R. D. Douglas

1915-16

President:  Mary B. Palmer

1st Vice President: Nan Strudwick

2nd Vice President: Eva E. Malone

Secretary: Carrie L. Broughton

Treasurer: Mrs. A. F. Griggs 

1906-07

President: Annie Smith Ross

1st Vice President:  J. P. Breedlove

2nd Vice President:  Mrs. Sol Weil

Secretary-Treasurer: Louis R. Wilson

1917-19

President: Mrs. A. F. Griggs

1st Vice President: Mary O. Linton

2nd Vice President: Cornelia Shaw

Secretary: Carrie L. Broughton

Treasurer: Eva. F. Malone

1907-08

President:  Annie Smith Ross

1st  Vice President: Mrs. Sol Weil

2nd Vice President: Annie Petty

Secretary:  Louis R. Wilson

Treasurer: J. F. Wilkes

Executive Committee:  Annie Smith Ross,

Louis R. Wilson, Mrs. Sol Weil, E. P. Wharton,

J. P. Breedlove

1919-21

President: Ethel Taylor Crittenden

1st Vice President: Mrs. J. S. Atkinson

2nd Vice President: Pamela Bynum

Secretary: Carrie L. Broughton

Treasurer: Eva E. Malone

1908-09

President: Annie Petty

1st Vice President: Mrs. Lindsay Patterson

2nd Vice President: Ernest Cruikshank

Secretary: Louis R. Wilson

Treasurer: J. F. Wilkes

Executive Committee:  Annie Petty,

Louis R. Wilson, Annie Smith Ross,

Grace McH. Jones, J. P. Breedlove

1923-25

President: Charles B. Shaw

1st Vice President: Eva E. Malone

2nd Vice President: Lottie E. Blake

Secretary: Clara Crawford

Treasurer: Alma L. Stone

1910-11

President: J. P. Breedlove

1st Vice President: Mrs. S. P. Cooper

2nd Vice President: E. P. Wharton

Secretary: Mary P. Palmer

Treasurer: Bertha Rosenthal

Executive Committee: J. P. Breedlove,

Mary B. Palmer, Louis R. Wilson,

Bettie Caldwell, M. O. Sherrill 

1925-27

President: Nellie Rowe

1st Vice President: Charles M. Baker

2nd Vice President: Catherine Ricks

Secretary: J. R. Gulledge

Treasurer: Bertie H. Craig

1911-13

President: J. P. Breedlove

1st Vice President: John S. Hill

2nd Vice President: Jennie Coffin

Secretary: Mary B. Palmer

Treasurer: Bertha Rosenthal

Executive Com.: J. P. Breedlove,

Mary B. Palmer, Louis R. Wilson, Annie Petty, Mrs. A. F. Griggs 

1927-29

President: Annie Pierce

1st Vice President: Frank Capps

2nd Vice President: Emma Woodward

Secretary: Cornelia Love

Treasurer: Janet C. Berkely

1913-15

President: Annie Petty

1st Vice President: J. F. Wilkes

2nd Vice President: Bettie Caldwell

Secretary: Mary B. Palmer

Treasurer: Mrs. A. F. Griggs

Executive Committee: Annie Petty, Mrs. A. F. Griggs, J. P. Breedlove, Carrie L. Broughton

1931-33

President: Lillian B. Griggs

1st Vice President: Emma Woodward

2nd Vice President: Elizabeth Sampson

Secretary: Katherine Ricks

Treasurer: Julius Amis

 

NCLA Officers (Continued)

1933-35

President: Charles H. Stone

1st Vice President: Nellie Rowe

2nd Vice President: Lilly Moore

Secretary: Katherine Ricks

Treasurer: Julius Amis

1949-51

President: Harlan C. Brown

1st Vice President: Charles R. Brockmann

2nd Vice President: Hortense Boomer

Secretary:  Margaret Johnston

Treasurer: Marianna Long

Executive Committee: Marianne A. Martin,

Annie Graham Caldwell

1935-37

 

President: Nora Beust

1st Vice President: Ann Talbot

2nd Vice President: Louise Justice

Secretary:  Etta Beal Grant (Left State,

Evelyn Harrison appointed)

Treasurer: Julius Amis

 

1951-53

President: Jane B. Wilson

1st Vice President: Mildred Herring

2nd Vice President: Margaret Johnston

Secretary:  F. Bentley

Treasurer: Marianna Long

Executive Committee: Carlton P. West,

Olan V. Cook

1937-39

President: Mary Louise McDearman (Resigned and left state Nell G. Butte elected president in special election Sept. 2, 1937)

1st Vice President: Meade H. Willis

2nd Vice President: Elizabeth Sampson

Secretary:  Frances Auld

Treasurer: Evelyn Harrison

 

1953-55

President: Charlesanna Fox

1st Vice President: Marion M. Johnson

2nd Vice President: Elizabeth Williams

Recording Secretary: Hallie Bacelli

Corresponding Secretary: Marjorie J. Hood

 (Appointed by Executive Board)

Treasurers: Marianna Long

Directors: Benjamin E. Powell,

Katherine McDiarmid

1939-41

President: Mary Peacock Douglas

1st Vice President: Guy R. Lyle

2nd Vice President: Dora Ruth Parks

Secretary:  Sydney Holmes

Treasurer: Evelyn Harrison

Executive Committee: W. T. Polk,

Susan Gray Akers

1955-57

President: Olan V. Cook

1st Vice President:  Vernelle G. Palmer

2nd Vice President: Marianna Long

Recording Secretary: Celeste Johnson

Corresponding Secretary: Mae S. Tucker

Treasurer: Marjorie J. Hood

Directors: Charles M. Adams, Elaine von Oesen

1941-43

President: Guy R. Lyle (Succeeded by

Hoyt R. Galvin, 1942)

1st Vice President: Marianne R. Martin

2nd Vice President: Dora Ruth Parks

Secretary:  Sydney Holmes

Treasurer: Evelyn Harrison

Executive Committee: W. T. Polk,

Susan Gray Akers

 

1957-59

President: Vernelle G. Palmer

1st Vice President: Elizabeth H. Hughey

2nd Vice President: Margaret E. Kalp

Recording Secretary: Myrl Ebert

Corresponding Secretary: Gladys Johnson

Treasurer: Marjorie J. Hood

Directors: Carlyle J. Frarely, Nell B. Wright

1943-46

President: Susan Gray Akers

1st Vice President: Mary D. Grant

2nd Vice President: Sue Vernon Williams

Secretary: Virginia Kellam

Executive Committee: Wendell B. Smiley,

James Bryant

 

 

1959-61

President: Elizabeth H. Hughey

1st Vice President: Carlton P. West

2nd Vice President: Louise M. Plybon

Recording Secretary: Dorothy E. Shue

Corresponding Secretary: Lottie Hood

Treasurer: Marjorie J. Hood

Directors: Mary Peacock Douglas,

Allegra M. Westbrooks

1947-49

President: Margaret Ligon

1st Vice President: Wendell B. Smiley

2nd Vice President: Charles M. Adams

Secretary: Margaret Johnston

Treasurer: Marianna Long

Executive Committee: Jane B. Wilson,

George M. Stephens

 

1961-63

President: Carlton P. West

1st Vice President: Margaret E. Kalp

2nd Vice President: Benjamin F. Smith

Recording Secretary: Louella S. Posey

Corresponding Secretary: Anna J. Cooper

Treasurer: Pattie B. McIntyre

Directors: Evelyn Parks, Elvin E. Strowd

ALA Councilor: Carlyle J. Frarey

 

NCLA Officers (Continued)

1965-67

President: Paul S. Ballance

1st Vice President: Mildred Councill

2nd Vice President: Doris Brown

Recording Secretary: Ms. Willis Hill

Corresponding Secretary: Joseph Dixon

Treasurer: Leonard L. Johnson

Directors: Katherine Howell, Pattie B. McIntyre

1975-77

President: Annette Phinazee

1st Vice President: Leonard L. Johnson

2nd Vice President: Leland M. Park

Secretary: William Roberts

Treasurer: Richard T. Barker

Directors: John M. Johnson,

Margaret E. Rogers

ALA Councilor: Florence Blakely

SELA Representative: I. T. Littleton

1967-69

President: Mildred Councill

1st Vice President: Eunice Query

2nd Vice President: Herschel V. Anderson

Recording Secretary: Ray N. Moore

Corresponding Secretary: Lois B. McGirt

Treasurer: Leonard Johnson

Directors: Mildred Herring, Robert A. Miller

ALA Councilor: William S. Powell

SELA Representative: Charlesanna Fox

1977-79

President: Leonard L. Johnson

1st Vice President: H. William O’Shea

2nd Vice President: Alice Coleman

Secretary: Artemis C. Kares

Treasurer: Richard T. Barker

Directors: Louis Boone, Fred W. Roper

ALA Councilor: Norma M. Royal

SELA Representative: Mae S. Tucker

1969-71

President: Eunice Query

1st Vice President: Elizabeth Copeland

2nd Vice President: I.T. Littleton

Secretary: Rebecca S. Ballentine

Treasurer: David L. Vaughan (Died 1971)

Directors: Jo Ann Hardison Bell,

William G. Wilson

ALA Councilor: William S. Powell

SELA Representative: Charlesanna Fox 

1979-81

President: H. William O’Shea

1st Vice President: Mertys W. Bell

2nd Vice President: Phillip W. Ritter

Secretary: H. David Harrington

Treasurer: W. Robert Pollard

Directors: Emily S. Boyce,

Carol A. Southerland

ALA Councilor: Norma M. Royal

SELA Representative: Mae S. Tucker

1971-73

President: Elizabeth Copeland

1st Vice President: Gene Lanier

2nd Vice President: Marion J. Phillips

Secretary: Gray Barefoot

Treasurer: Richard T. Baker

Directors: Kenneth Brown, Catherine Weir

ALA Councilor: Neil F. Austin

SELA Representative: Leonard L. Johnson

1981-83

President: Mertys W. Bell

1st Vice President: Lelalnd M. Park

2nd Vice President: Carol Southerland

Secretary: Mary Jo Godwin

Treasurer: W. Robert Pollard

Directors: Gwendolyn Jackson, Gerald Hodges

ALA Councilor: Emily S. Boyce

SELA Representative:  Rebecca S. Ballentine 

1973-75

President: Gene Lanier

1st Vice President: Annette Phinazee

2nd Vice President: Nancy Clark Fogarty

Secretary: William H. Roberts

Treasurer: Richard t. Barker

Directors: Ophelia M. Irving,

Norma M. Royal

ALA Councilor: Florence Blakely

SELA Representative: Leonard L. Johnson 

1983-85

President: Leland M. Park

1st Vice President: Pauline F. Myrick

2nd Vice President: M. Jane Williams

Secretary: Roberta S. Williams

Treasurer: Eunice P. Drum

Directors: Shirley B. McLaughlin,

Jerry A. Thrasher

ALA Councilor: Emily S. Boyce

SELA Representative: Rebecca S. Ballentine 

 

 

NCLA Officers (Continued)

1985-87

President: Pauline F. Myrick

1st Vice President: Patsy J. Hansel

2nd Vice President: Rose Simon

Secretary: Dorothy W. Campbell

Treasurer: Nancy Clark Fogarty

Directors: Benjamin F. Speller, Jr.,

Arial A. Stephens

ALA Councilor: Fred W. Roper (left state),

Keith Wright

SELA Representative: Rebecca S. Ballentine (Term completed in Oct. 1986 at SELA Conference), Jerry A. Thrasher

1997-99

 

President: Beverley Gass

Vice President: Plummer Alston “Al” Jones, Jr.

Secretary: Elizabeth Jackson

Treasurer: Diane Kester

Directors: Ross Holt, Vanessa Work Ramseur

ALA Councilor: Jackie Beach

SELA Representative: Nancy Clark Fogarty

1987-89

President: Patsy J. Hansel

1st Vice President: Barbara A. Baker

2nd Vice President: Ray A. Frankle

Secretary: Gloria Miller

Treasurer: Nancy Clark Fogarty

Directors: Janet L. Freeman, Howard F. McGinn

ALA Councilor: Keith Wright

SELA Representative: Jerry A. Thrasher 

1999-01

 

 

 

 

President: Plummer Alston “Al” Jones, Jr.

Vice President: Ross Holt

Secretary: Sue Ann Cody

Treasurer: Diane Kester

Directors: Phillip Barton, Patrick Valentine

ALA Councilor: Jackie Beach

SELA Representative: John Via

1989-91

President: Barbara A. Baker

Vice President: Janet L. Freeman

Secretary: Amanda Bible

Treasurer: Michael J. LaCroix

Directors: Sylvia Sprinkle-Hamlin,

H. David Harrington

ALA Councilor: Patricia A. Langelier

SELA Representative: Jerry A. Thrasher (Term completed in Dec. 1990 at SELA Conference), David Fergusson

 

2001-03

President: Ross Holt

Vice President: Pauletta Brown Bracy

Secretary: Martha Davis

Treasurer: Diane D. Kester

Directors: James V. Carmichael, Jr.,

Teresa McManus (Left state, term filled by Robert Canida)

ALA Councilor: Vanessa Work Ramseur

SELA Representative: John Via 

1991-93

President: Janet L. Freeman

Vice President: Gwen G. Jackson

Secretary: Waltrene M. Canada

Treasurer: Wanda Brown Cason

Directors: Edwards “Ed” T. Shearin, Jr.,

Helen M. Tugwell

ALA Councilor: Patricia A. Langelier

SELA Representative: David Fergusson

2003-05

President: Pauletta Brown Bracy

Vice President: Robert Burgin

Secretary: Connie Keller

Treasurer: Diane D. Kester

Directors: Dale Cousins, David Paynter

ALA Councilor: Vanessa Work Ramseur

SELA Representative: Evelyn Council

1993-95

President: Gwen G. Jackson

Vice President: David Fergusson

Secretary: Judy LeCroy

Treasurer: Wanda Brown Cason

Directors: Sandra Neerman, John E. Via

ALA Councilor: Martha E. Davis

SELA Representative: David Fergusson

(Term completed in Oct. 1994

at SELA Conference), Nancy Clark Fogarty

2005-07

President: Robert Burgin

Vice President: Phil Barton

Secretary: Paula Hinton

Treasurer: Tina Stepp

Directors: Frannie Ashburn, Bryna Coonin

ALA Councilor: Kevin Cherry

SELA Representative: Evelyn Council

1995-97

President: David Fergusson

Vice President: Beverley Gass

Secretary: Steven L. Sumerford

Treasurer: Wanda Brown

Directors: Barbara Akinwole, Jackie B. Beach

ALA Councilor: Martha E. Davis

SELA Representative: Nancy Clark Fogarty